
Прочетен: 58315 Коментари: 61 Гласове:
Последна промяна: 13.12.2008 00:12


Има неща, места и същности, които човек открива в движение и се изненадва много приятно, когато се докосне до тях. Именно поради факта, че човек не е съзнавал за тяхното съществуване неговото откритие го изпълва с радост и го оживява по странен начин. Нещо подобно се случи и в деня 08.11.2008 г., когато предварително си бяхме направили план къде да отидем почивните дни и какво да посетим. Моето първоначално желание беше да бъда заедно с моя приятел и да бъдем в гора. И замисляйки се за място решихме да отидем в Сопот и с лифта да се качим до хижа Незабравка, която е на 10 мин. път, а наблизо е и хижа Добрила, намираща се на 40 мин. Това го проучих в нета. Взех си картата на Стара планина, телефони на хижи, знаех, че има гора, тъй като съм минавала веднъж през Добрила през 2006 г., но със лифта не бях ходила досега. Много исках да се изкачим и на връх Амбарица, спомняйки си каква гледка се открива от там – ширналите се величествени върхове на Стара планина. Да, това бяха първоначалните ни планове. Но отивайки във Сопот какво беше нашето разочарование като разбрахме, че в момента лифта е в ремонт и то от 15 октомври до около 30 март. А и времето се беше развалило и го даваха да вали дори. Като погледнах какви са височини нагоре – свят да му се завие на човек само като си помисли, че трябва да ги качва с раница на гръб. Но това определено не беше за нас. Една варненска група ентусиасти се приготвиха да щурмуват върха, като ни казаха, че ще им отнеме 4 часа и половина и ни предложиха да тръгнем с тях, но ние отказахме.
Попитахме ги дали имат информация за джип, който да се качва нагоре, но той щеше да тръгва в 15 часа и е бил нает от другата част от групата им. Така умувайки накъде да потеглим времето вече беше понапреднало. Наближаваше 12 часа. Имахме пътна карта и по нея се ориентирахме че хижи, близо до черен път има до село Тъжа, намиращо се в Стара планина, а също и до село Свежен, скътано в Сърнена Средна гора. Тръгнахме в посока към Средна гора. Като гледах върховете на Стара планина в какви мъгли бяха обвити, се замислих, че дори и да работеше лифта горе нямаше да има кой знае какви гледки в тази гъста мъгла.
Може би стана по-добре така, макар, че в началото увесих нос и малко ми падна настроението, тъй като не знаехме къде отиваме, как ще стигнем до хижата, нямахме никаква предварителна информация за мястото от интернет, нито телефони и картата на Средна гора не беше в мен. А аз съм човек, който обича да проучва местата, на които отива. Но още по пътя ме грабна есента в разлатата Средна гора със смесените широколистни и иглолистни гори, които бяха толкова красиво нагиздени в есенните си премени.
Село Свежен беше на висок баир, изкачвайки се по виещ се планински път, отминавайки село Мраченик. Навлизайки в селото впечатление ни направиха някои къщи с дървени чардаци, с характерен старинен облик, бели мазилки, издадени еркери, дървени дограми, масивни дървени порти.
Спряхме в центъра на селото точно срещу голяма църква, която в момента беше в ремонт и тръгнахме по една малка уличка, оформена от постлани каменни плочи.
Видяхме един човек и го попитахме дали в селото има място, където да се отседне. Той ни упъти към една новопостроена къща за гости, която все още не беше официално открита и докато ни водеше към нея ни разказа много интересни факти от историята на селото. Оказа, се, че сме се запознали с бившия кмет на селото. От него научихме, легендата, че село Свежен е основано от боляри, които са бягали от турците. Старото име на селото е Аджар, /според някои думата е от арабски произход и означава “камък”/ и то е дадено от войниците на Иван Шишмановата войска, която след като е била разгромена от турските войски е потърсила убежище в планината. И за да се спаси е трябвало да даде като откуп сестрата на цар Иван Шишман на турския султан Мурад. Поради този факт, войниците се срамували да се върнат отново в Търново и останали и се заселили в Средна гора, като основали днешното село Свежен. Село Свежен е родното място и на полк.Владимир Серафимов, спасил Родопите и Смолянския край от турската армия, чийто паметник се издига в центъра на селото и до днес е грижливо поддържан от предани свежанчани.
Друго, което забелязах от моята обиколка из селото, е че на много къщи има паметни плочи на ятаци и участници в хайдушкото движение, освободителните борби и Руско-турската война, а така също и в партизанските борби. Това село е било будно село още от своето създаване и не се е примирявало с робството, а е оказвало съпротива, което е довело до поредица от опожарявания от турците. След Освобождението фактите говорят, че половината село било унищожено, а една трета от населението избито. Но в селото са запазени някои стари къщи и старата часовникова кула. Друг паметник в околностите на село Свежен в местносттта Кадрафил, издигнат от родолюбивата свеженска общественост е лобното място на Хаджи Димитър.
Вървейки към къщата за гости разглеждах с нескрит интерес къщите наоколо – някои реставрирани и спретнати, приковаващи погледа на разхождащите се из тесните улички, много от тях бяха с пропукани мазилки - някои поддържани и обитавани, други изоставени на прозвола на времето.
Стопаните на къщата за гости казаха, че ще ни приемат, да се разходим за около час, докато приготвят стаята. Тя къщата все още не била отворена и ние по всяка вероятност щяхме да бъдем първите им посетители. Освен това домакина на къщата спомена, че вечерта ще празнува и Димитровден по стар стил.
Тръгнахме на разходка и като ме обзе една треска за снимки. Пред очите ми къщи и есен :). Сякаш забравих за хората, които бяха до мен, но те не ми се разсърдиха, само от време на време напомняха за себе си. Чрез снимките ще се опитам ви разведа из това селце,сгушено в китна котловина, което така ме впечатли със своето излъчване, с духа, който носеше, с многото си стари къщи, разположени от двете страни на малка рекичка и най-вече със спокойствието, което цареше там. Сякаш времето беше спряло.
Контрастът между къщите е очевиден, но без него ни би могъл да се долови автентичността и красотата, които са съхранени в това селце и преливат едно в друго. След като се прибрах в София и потърсих информация за това село разбрах, че то е обявено за архитектурно-исторически резерват със своите 100 старинни къщи.
Разходката из селото ни отне не един, а поне 2 часа. Намери ни игриво куче бодигард, което ни следваше плътно през цялата разходка. Запознахме се с някои баби и дядовци от селото, които ни се чудеха какво толкова му снимаме на тяхното село. Те ни осведомиха, че в края на селото започва и квартала на богатите, така наречените новодомци, които строяха нови къщи тук.
Казаха ни и как можем да стигнем до хижа “Свежен”, до която решихме да се разходим на следващия ден. А есента в село Свежен е толкова очарователно-красива ...
Много се зарадвах на това, което открихме. Не съм предполагала, че едно непознато село така може да грабне вниманието на човек и по-точно моето внимание. Като се разхождахме из селото непрекъснато си харесвахме къщи, които могат да бъдат реставрирани и да придобият друг вид, но за жалост малка част от хората проявяват интерес към възстановяване облика на старинната къща.
След разходката се настанихме в “Танкината къща”, която май засега е единственото място, което предлага подслон в селото, а също и хижа “Свежен”, но тя е извън селото. Тази къща ни изненада много приятно. Дворчето е много спретнато, потънало в зеленина и цветя, с мераклийски оформени пътеки, сладки коминчета, барбекю в двора, трапезария-ресторант, в която грее камина и е много топло.
А колко вкусно готви стопанката на дома. Всичко се приготвя от естествени продукти. Чая, който пихме беше от натурална пясъчна мента, приятно ухаещ и толкова вкусен. А това, което ни се случваше за първи път е и да бъдем първите гости на къщата, да спим в новички чаршафи, да се разполагаме в уютна атмосфера и просто бяхме посрещнати като свои хора.
Стопанина си беше поканил свои гости, за да отпразнува за втори път именния си ден – Димитър и ние също бяхме от поканените. Много хубаво си изкарахме, в приятната компания на местни хора, от които научихме интересни подробности, а и много стари думи, излезли вече от употреба. Освен вкусната храна и питиетата имаше заря и танци – хора. Весели и дружелюбни хора са стопаните на къщата, които освен, че си разбират от занаята, са направили къщата си уютно местенце, в която с кеф посрещат туристи. Хазяина правеше път пред къщата и освен това имаше планове да си направи собственоръчен снегорин, за да може и през зимата туристите да бъдат извозвани до желаното място, тъй като селото е на доста високо място и през зимата става доста заснежено. Така, че ако желаете спокойствие и уют, то посетете това място. Мисля, че няма да съжалявате. И само да спомена, че в селото няма обхват. Така, че използвайте за връзка БТК телефона. Но по баирите обхвата е налице :). Проверихме.
На следващия ден хванахме пътеката накрая на селото и си направихме разходка из околностите на село Свежен, като целта ни беше да стигнем до хижата, в която първоначално мислихме да отседнем.
Следвайки черният път минавахме през иглолистни и широколистни гори, през поля, забелязахме много гъби, които бяха изникнали край пътя и в гората, но ние не ги познаваме и се възползвахме само да ги снимаме.
Срещнахме гъбари, излезли на разходка, ловец с кучето си и един пастир, който си търсеше кравите. Времето беше мрачно и по едно време заръмя. Вървейки съзряхме отдалече хижата на един баир, оцветен в красиви окраски.
/най отгоре на върха се намира и хижата/
А дъждеца беше в наша полза, тъй като точно след като спря се озовахме до нападали цветни брезови листенца, които бяха току що окъпани и се кипреха с бляскавите капчици като с маниста.
http://zvezdichka.blog.bg/viewpost.php?id=265229
Пътеката ни отведе в букова гора, в която открихме интересно дърво, навярно горяло в даден момент от време. Разминахме се с кончетата, които срещнахме в центъра на селото и я видяхме съвсем близо – хижа “Свежен”.
Но там бяхме посрещнати от бесния лай на 3 кучета, които за наша радост бяха вързани, но хижара излезе и ни успокои, че когато го няма в хижата пуска кучетата и познайте кога може да припари човек до нея, а недай си боже и да дири подслон... Починахме си за един чай време и поехме през гората по маркирана пътека, която хижаря ни показа.
По пътя срещнахме пастиря, но вече беше със стадото си. След като излязохме от гората очите ни се напълниха с красотата на есента, обгърнала село Свежен в нежна прегръдка.
Приятни почивни дни!
това е мястото, където трите самодиви лекували раните на Хаджи Димитър, според стихотворението:).
Ето и началото на Ботевата балада "Хаджи Димитър"
Жив е той, жив е! Там на Балкана,
и по нататък в третия стих поетът доуточнява къде е това място в Балкана:
Жетварка пее нейде в полето
Благодаря за коментара alexooo :).
29.12.2008 15:59
Още един път - благодаря ти! Подари ми малко аджарски дъх и любов...
27.02.2009 20:23
19.06.2009 13:16
26.10.2009 15:45
Веско Каракушев бях там миналата година точно на Архангелов ден - 08.11.2008г. /бившия Димитров ден/, тъй като хванахме и празненство вечерта, но селото ви наистина ме изненада много приятно и разходката из околностите на селото ми дойде много добре :).
ivoso благодаря ти за оценката! Старите къщи наистина успяват да ме впечатлят, може би защото принадлежат към отминали времена и са много истински и атрактивни, а и много от тях са богати с история и годините, които са преживели.
Наистина Христина народа е казал "камъкът си тежи на мястото" и няма как човек да не се разчувства при вида на родното си място. Наистина те разбирам и това може само да ме радва :).
Анонимен снимала съм много къщи, защото са ми направили впечатление и по-скоро защото носят възрожденски дух в себе си. Така съм го видяла и усетила :).
Напролет, живот и здраве, ще отида там!
Ще се радвам да разкажеш и за своите впечатления като го посетите :). Аз вчера видях, че alexooo беше пуснал зимни снимки от тяхната разходка и се изненадах приятно :).
22.02.2010 00:01
Въздуха наистина е чудесен там :).
03.08.2010 10:59
Къщите се водят паметници на културата и по проект "Красива България" могат да бъдат реставрирани, но засега нищо............ падат си и частично стоят и толкова.....
Иначе мястото е уникално и неповторимо!
zvezdichka кога пак си там???
За празника на селото 21 - 22 август 2010 ще те видя ли?!
Поздрави от Карлово!
03.08.2010 11:09
БРАВО!!!
03.08.2010 11:15
03.08.2010 11:26
03.08.2010 11:30
03.08.2010 11:53
03.08.2010 12:01
17.08.2010 11:03
27.08.2010 11:59
Аз просто съм споделила своите впечатления от една красива разходка gym :).
И Карлово е красив град с тази величствена Стара планина, извисяваща се над него :).
Родното място затова е родно, защото е мило и свързано със скъпи спомени. Така, че наслаждавайте му се всеки път, когато имате възможност да се докосвате до него!
13.11.2010 12:22
13.11.2010 12:36
14.11.2010 09:37
14.11.2010 20:26
14.11.2010 20:40
14.11.2010 20:43
23.11.2010 12:19
Поздрави на всички и се връщайте там, където намират покой и радост душите ви!
Благодаря за инфото!
24.11.2010 11:17
26.11.2010 18:39
30.11.2010 21:11
01.12.2010 12:20
08.12.2010 18:23
12.12.2010 18:35
28.12.2010 12:35
19.01.2011 23:15
Благодаря ви за коментарите!
25.01.2011 12:54
27.01.2011 20:58
28.01.2011 10:38
29.01.2011 11:37
06.02.2011 10:49
20.02.2011 12:23
20.02.2011 21:29
27.02.2011 17:37
03.03.2011 18:26
22.03.2011 10:55
27.06.2012 06:56
27.06.2012 06:59
20.08.2012 10:49
