Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.12.2017 12:54 - Полифем и Грендел
Автор: mglishev Категория: Изкуство   
Прочетен: 8257 Коментари: 1 Гласове:
6

Последна промяна: 21.12.2017 12:55

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image

В началото на този декември бях в музея на Антоан Вирц в Брюксел. В огромното ателие има няколко гигантски, не напълно завършени платна. Едно от тях, "Силният на земята" очевидно има библейско заглавие, но сюжетът беше омировски. Вирц се е вдъхновявал и от свещената, и от гръцката история. Огромна извита фигура, от която се откроява мускулест крак, надвисва над по-дребни изплашени хора. Един от тях е вдигнал нещо като меч срещу великана, а друг вече е натъпкан в устата на чудовището. В единия от ъглите се виждат няколко делви, а в друг - неестествено голям овен, гледащ цялата сцена с животинско безразличие. Вирц ползва Омировия Полифем като обобщение за жестокостта на силните на деня. Работата е микеланджеловска по размах, а авторът явно е познавал не само Библията и Омир, но и Блейк, Гоя и Милтън, за да се хване да рисува по такъв внушителен, смазващ начин. 

   Пред картината ми хрумна сравнение между двете литературни чудовища: циклопа Полифем от Омировата "Одисея" и така и неопределения Грендел от анонимния "Беоулф". И двамата разкъсват хора в затворено пространство - хранят се с телата на жертвите си и са надвити от герои, разчитащи на комбинация от сила, късмет и здрав разум. И двамата имат необикновен произход - Полифем е син на Посейдон, "другия" бог, Посейдон, който е брат на царуващия Зевс, но все пак не е Зевс; докато Грендел е потовък на библейския Каин, братоубиеца. И двамата убиват нощем - денем Полифем е по бърдата със стадото си, а Грендел се крие в своя подводен дом. И двамата живеят на нечовешки места - съответно в пещера и в тресавище, солено езеро или залив, обитаван и от водни змии. И за двамата има свръхестествен родител, който да мъсти: бащата Посейдон за Полифем и майката-чудовище - за Грендел. И двамата са осакатени от героя-победител: Полифем е ослепен от Одисей и остава жив, а Беоулф откъсва ръката  (или по-точно ноктестата лапа) на Грендел, който по-късно умира от раната, но остава жив достатъчно дълго, за да се добере до дома си. Героите проникват в домовете на двете чудовища: Одисей ограбва пещерата на Полифем, а Беоулф слиза в подводното царство на Грендел и намира там огромно съкровище, от което взима със себе си само ценната дръжка на меча, стопил се от отровната кръв на чудовищната майка (мотив, охотно зает от Толкин). И с двете чудовища не е възможно разбирателство - Одисей напразно напомня на Полифем дълга на гостоприемството, а анонимният англосаксонски поет изрично подчертава, че при Грендел и дума не може да става за приемане на откуп и примирие. Най-сетне, двамата са свързани чрез съня: Грендел убива в пълна тишина, когато неестествено тежък сън е оборил всички освен героя-отмъстител; а Полифем сам става жертва на съня, опиянен от виното, което Одисей му дава.   

Има и отчетливи разлики между Полифем и Грендел. Циклопът говори - и то охотно, красноречиво и саркастично; докато Грендел мълчи, сподирян от необикновена тишина. Всъщност дори не знаем дали Грендел е разумно същество. Освен това Полифем убива данайците в своята пещера, докато Грендел напуска дома си и избива даните (датчаните) в собствения им дворец.   

Срещите с Полифем и Грендел демонстрират качествата на Одисей и Беоулф. В друг текст ( http://mglishev.blog.bg/poezia/2017/02/26/vliianieto-na-eneida-vyrhu-beoulf-i-vyprosyt-za-datiraneto-n.1512203 )съм изложил част от видимите сходства между Вергилиевата "Енеида" (която е съзнателно подражание на "Одисея") и "Беоулф". Възможно е - и е доста вероятно - англосаксонският автор на записаната версия на "Беоулф" да е познавал не само епоса на Вергилий, но и латинска, адаптирана версия на историята на самия Одисей.   



Гласувай:
6



Следващ постинг
Предишен постинг

1. анонимен - Здравей!
21.12.2017 13:08
Хубаво е, че си бил тук и си имал време за музеи. Благородно ти завиждам.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: mglishev
Категория: Лични дневници
Прочетен: 8624930
Постинги: 1097
Коментари: 8098
Гласове: 5671
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Блогрол
1. Всичко, което може да се намери на български за Толкин
2. Който не чете на руски, губи много. Недолюбвам Русията, но обичам безплатните им онлайн библиотеки.
3. За англите и саксите. На английски
4. Най-забавният начин да се учи староанглийски
5. Азам Али - любимата ми певица.
6. Тук може да се играе викингски шах онлайн :)
7. Форумът на списание Бг-наука - много весело място, пълно е с непризнати гении :)
8. Блогът на Венцислав Каравълчев - прекрасни текстове по църковна история
9. Блогът на Владислав Иванов - средновековна балканска (и не само) история
10. Venetian Red - блог за изкуство. Най-вече история на изкуството и впечатления от изложби
11. "Виртуални строфи" - стихотворения от блогъри
12. На Понтис/Стефан блогчето. Има приятни неща.
13. Страхотен блог на нормален човек с умерено елитарно мислене.
14. Зло куче: мисли, ръмжи, хапе.
15. Още един блог на нормално мислещ, интелигентен човек.
16. "Ъплоуднати постинги за делитване" - най-добре осмяната булгарелска простотия
17. Милен Русков, единственият жив български писател
18. "Целият изгубен свят": блог на chris. Отлични стихотворения. Ей, не е мъртъв българският език!
19. Трънки и блогинки
20. В крак с времето!
21. Средновековна и ренесансова музика онлайн!
22. Блогът на Димитър Атанасов - текстове без фризура
23. Една чудесна приятелка пише там и ми се ще да ми е в блогрола :)
24. Кака Сийка - умен тип, бяга от клишетата